HotDog – gwiazda popkultury

HotDog stał się ikoną fastfoodów.  Gorąca parówka z bułką, danie genialne w swej prostocie, należy do klasyki amerykańskiego streetfoodu. Co ciekawe – historia tego przysmaku nie ma swojego początku w Stanach! Pojawia się w niej za to wątek niemiecki i …polski! Co więcej –  jest to idealny scenariusz na film z mocnym akcentem “american dream comes true”. 

 

Parówka nad Menem

Prawdopodobnie pierwsze hotdogi mogły powstać we Frankfurcie nad Menem już w 1487 roku!  Wtedy właśnie wynaleziono parówki – zwane często (od miejsca powstania) “frankfurterkami. Istnieje również hipoteza, że parówki powstały w 1600 roku dzięki niemieckiemu rzeźnikowi Johannowi Georghehnerowi. Nazywano je “dashund”, czyli “jamnik”, ze względu na ich wąski i długi kształt. 

 

Niemiec w Nowym Jorku 

Charles Feltman urodził się we Frankfurcie, skąd jako 15 letni chłopak wyemigrował do Nowego Jorku. Był to młodzieniec niezwykle odważny i przedsiębiorczy. Za ciężko odłożone pieniądze kupił w 1867 wózek do sprzedawania jedzenia.  Początkowo raczył klientów słodkimi ciastkami, potem jednak przerzucił się na “frankfurterki”, które były tak popularne w jego rodzinnych stronach.

 

Narodziny gwiazdy

Frankfurterki były znane nowojorczykom dzięki niemieckim imigrantom. Jednak  to, co zaproponował im Charles Feltman było prawdziwą rewolucją! W 1869 roku przedsiębiorczy Niemiec wsadził gorącą parówkę do …przekrojonej bułki.  Tak naprawdę kierował nim niemiecki praktycyzm – chciał oszczędzić czasu na myciu sztucców po klientach. Nietrudno się domyśleć, że parówka w bułce stała się prawdziwą sensacją a do wózka Feltmana ustawiały się tłumy.

 

Polski akcent

Mimo iż klasyczny hot dog powstał w rękach Charlesa Feltmana to “królem hot dogów” został emigrant z Polski! Nathan Handwerker pracował w firmie Feltmana z której odszedł 1916 roku, by założyć własny biznes “Nathan’s”. Już od początku stanowił on zagrożenie dla interesów przebojowego emigranta z Niemiec – jego hot dogi były bowiem tańsze o …5 centów! Firma “Nathan’s Famous” istnieje do dzisiaj  i nadal cieszy się ogromną popularnością. 

 

HotDog – skąd nazwa?

 

Parówka w bułce cieszyła się ogromną popularnością. Sprzedawana była na meczach, na ulicy – dosłownie wszędzie. Niemniej, danie to nie funkcjonowało jeszcze pod tak dobrze nam znaną nazwą. Ta rewolucja dokonała się za sprawą j Harriego Stevensa. Początkowo sprzedawał on tylko lody i oranżadę, głównie na polach do gry w polo. Postanowił jednak  rozszerzyć ofertę o gorącą parówkę z bułce. Danie nie miało jednak nazwy, dlatego zwrócił się on do nowojorskiego rysownika Tada Dorgona o przygotowanie baneru reklamowego. Tad nie wiedząc, jak napisać „dachshnud” poszedł na łatwiznę i stworzył hasło „Get your hot-dogs”.

Nokaut chili – czyli charakterystyka kuchni koreańskiej

 2 lata temu

Food trucki w natarciu – czyli o tym skąd i kiedy przyszła moda na foodtrucki?

 2 lata temu