Nokaut chili – czyli charakterystyka kuchni koreańskiej

Jedna z najzdrowszych kuchni świata. Pełna aromatów i …barw.  Nie lubi subtelności ale ostre, zdecydowane smaki przełamywane łagodnymi daniami – zdecydowanie tak! Kuchnia koreańska, mimo iż w Polsce nadal mało znana, zasługuje na szczególną uwagę. 

 

Zdrowie na talerzu

Koreańczycy bardzo długo cieszą się dobrym zdrowiem i kondycją fizyczną. Ogromna w tym zasługa tego, co i jak jedzą. Kuchnia koreańska obfituje w dużą ilość warzyw, ryb i owoców morza oraz rozgrzewających przypraw. Co więcej – potrawy są duszone nie smażone i bogate w wielonasycone kwasy tłuszczowe. Nie bez znaczenia jest również koreańska kultura jedzenia: posiłki są celebrowane, spożywane bez pośpiechu z ogromną atencją. Warto zaznaczyć, że słowo “rodzina” /”gajog”/ oznacza dosłownie “ci, co jedzą razem”. 

 

Chilli – sól tej ziemi

Koreańczycy uwielbiają chili i używają jej bardzo dużo. Konkretnie gochugaru, czyli suszonych płatków koreańskich papryczek chili. Płatki te mają wyjątkowo mocny czerwony kolor, chrupką strukturę i ostro-słodkawy smak. Stopień ich ostrości jest różny w zalezności od regiony z którego pochodzą. Co ciekawe – gochugaru podane nawet w dużej ilości nie neutralizuje smaku potrawy, wręcz przeciwnie – podkreśla jej smak!

 

Koreańska kiszonka

Kimchi, czyli najpopularniejsza potrawa kuchni koreańskiej to po prostu kiszona kapusta pekińska z dodatkiem czosnku, marchewki, szczypiorku. Często towarzyszy jej imbir oraz gohu, któremu zawdzięcza swój ostry smak oraz czerwony kolor. Oprócz wersji klasycznej kimchi występuje aż 187 odmianach! Można dodać do niego niemal wszystko – łącznie z owocami morza, rybami oraz mięsem. Kimchi stanowi bazę do jednej z najpopularniejszeych koreańskich zup – kimchijjigae, którą podaje się z surowym jajkiem (wbitym prosto do zupy) oraz miską ryżu. 

 

Ryż na stół

Podstawą kuchni koreańskiej jest ryż, najczęściej biały, często otoczony przystawkami, na przykład warzywami, zupami i mięsem. Stanowi on podstawę wielu dań – na przykład “bibimap” – potrawki z kleistego ryżu z warzywami, grzybami oraz mięsem i obowiązkowo papryczką chili i surowym jajkiem oraz T=tteok – słynnych koreańskich ciasteczek  ryżowych podawanych zarówno na słodko jak i ostro. 

 

 

Warto podkreślić, że kuchnia koreańska mimo iż charakteryzuje się ostrymi smakami, stawia przede wszystkim na harmonijny kontrast – daniom pikantnym towarzyszą łagodne dodatki, słodkim kwaśne. Dzięki temu dostarcza ona szeroki wachlarz doznań – również wizualnych! Co ważne – bardzo charakterystyczny jest sposób podawania dań. Wszystko potrawy przynoszone są na stół w tym samym czasie, tworząc piękną, kolorową kompozycję.

Bart Burger – coś więcej niż jedzenie

 8 miesięcy temu

HotDog – gwiazda popkultury

 5 miesięcy temu